Lahko pecivo

Mica maca  

član od: 29.7.2002

sporočila: 73

tema odprta - 6. jan 2005 8:40 | ogledi: 5.291 | odgovori: 13

Pozdravljeni!

Bliža se moj rojstni dan, pa sem v zagati kakšno pecivo, torto, biskvit naj ponudim gostom. Zdi se mi, da so vsi že siti potice in podobnih piškotov. Najbolje bi bilo, da bi bilo pecivo čim manj kalorično! Oz., da bi vsaj zgledalo lahko...

Prosim za pomoč in upam, da bo kaj dobrih idej!!!

Hvala

Mica maca

Jacha  

član od: 28.1.2004

sporočila: 105

6. jan 2005 10:35

Ola ! kakšna sadna torta. lp, Maja

suzanar  

član od: 29.1.2004

sporočila: 458

6. jan 2005 10:43

Vsekakor naj bi bilo svetle barve. Vsaj meni temna peciva delujejo težka, svetla pa bolj lahka., čeprav ni nujno tako. Suzana

kristy  

član od: 18.6.2002

sporočila: 704

6. jan 2005 10:56

Zdravo! Kaj pa kakšne skutne kocke (recept je v bazi) ali nežne vanilijeve skutne rezine. Oboje je zelo dobro. LP Tina

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

6. jan 2005 10:57

Jaz sem enako razmišljala konec decembra, ko je mel moj oče rojstni dan in sem mu naredila lahko sadno torto. Dobila sem model za sadne torte - tisti z valovitim roboom in na spodnji strani ima ob robu žlebiček, da ko pečeno testo zvrneš ven, dobiš tak lep rob, da ti želatina ne gre čez... Ta modelček ti res priporočam, ni drag (1000 sit v Merkurju) . Taka torta je izredno hitra, enostavna in zelo lepa, res! Bikvit, marmelada, sadje, preliv za torte - zaizkušene, za manj izkušene pa cel postopek: Torej, nabaviš model, prižgeš pečico na 160-180 stopinj, narediš biskvit iz polovice mase (jaz sem ga delala po svojem receptu (na pamet): * 2 jajci, * 100 g moke * 80 g sladkorja * dobre 1/2 žličke pecilnega * žlička vanili sladkorja * žlica hladne vode * 2 veliiiiki žlici marmelade * sadje (lahko iz kompota, ni pa nujno) * preliv za torte * sok ene limone * sladkor po okusu (cca 2 žlički) * sok od kompiota ali voda Kompot ali sadje daj na hladno,loči rumenjake in beljake in stepi sneg; med tem, ko mikser stepa (če imaš takega z vrtečo posodo), lahko natehtaš ostale sestavine, sladkor in vanilij sladkor daj kar k rumenjakom, moko pa zmešaj s pecilnim praškom, kar na tehtnici, da imaš manj umazanega. Potem stepi še rumenjake in sladkor, vanili sladkor in žlico vode. Med tem, ko se to stepa dobro namastiš model (res lepo v vse zarezice), potem vržeš sneg in moko s pecilnim k rumenjakovi masi in na hitro in zelo nežno zmešaš in takoj vliješ v pekač. Zdelo se ti bo, da je mase premalo, pa je ni, ker (vsaj meni) zelo naraste. Samo lepo jo razporedi, že od začetka, predvsem dda bo prišla v cel žlebič, tam je najbolj pomembno! Potem čim manj prčkat, ker če boste prčkale, bojo beljakovi mehurčki popokali in bo mase vedno manj... Torej od začetka nalagajte maso po robu, na koncu še malo v sredino, parkrat potolcite po modelu od spodej in dajte pečt na 160-180 stopinj za cca 10-20 minut. Med tem ko se peče, odpri kompot, če ga boš uporabila in odcedi sadje, vodo prihrani. Sadje nareži na rezine ali krhlje, jih daj na hladno in pripravi ostale stvari. Ko je torta pečena jo zvrni na rešetko in pusti, da se ohladi, lahko jo daš tudi ven, na balkon, meni ni zato nikoli skup padla... Torta je zelo tanka in penasta, zato se bo hitro ohladila (cca 10 min), izgledala pa bo kot kak krožnik - v sredini bo nižja kot ob robu - to hočemo:) Potem jo dobro namaži po tem nižjem delu, porabiš vsaj dve veliki žlici marmelade! To je pomembno, da ne bo želatina šla skozi testo, ampak bo ostala zgoraj! Na to naloži lepo sajde v krogih, ne šparat s sadjem, je boljša, če se koščki čisto stikajo! Lepo izgleda, če ima različne barve in oblike sadje, recimo kivi na koleščka narezan in breskve iz kompota na rezine... Vse sadje je lepo, boljša pa bo torta z mehkejšim sadjem, jabolka ravno ne pašejo:) Odmeri 3 dl soka od kompota (ali vode, če ne delaš s kompotom) in ga zavri, med tem zmešaj preliv za torte z žlico ali dvema kompota, limoninim sokom in sladkorjem (če uporabljaš kompot, ga rabiš manj, če vodo pa več). Odstavi zavreto tekočino in vanjo vmešaj zmes preliva, sladkorja in limone ter spet zavri. Ugasni plin in pusti, da se kako minuto hladi, nato pa prelij po torti od sredine navzven in daj n hladno. Torta bo za jest že čez 15 minut, zato sem težila s tem, da daj sadje na hladno,... da se bo vse hitreje shladilo in bo takoj za jest:) Pri nas je to ključnega pomena, ker noben ne mara čakat na to, da bo sladica gotova, ko jo enkrat vidijo, je konec... Upam, da jo boš probala, res je fajn, ker je hitra in lepa, kar sta najbolj iskani lastnosti kar se tiče rojstnodnevnih slavij, ko imaš kup drugega dela, nimaš časa čakat, pa še zrihtala bi se verjetno rada... Fajn je tudi poleti s sezonskim sajdem, pa za želodček odpočit po praznikih, primerna celo za nekatere diete, saj ne vsebuje nič masti in samo 2 jajci od beljakovin... Pa samo sadje... Res pa je lahko poješ kar precej... Brat in fant sta enkrat celo na dušek zmazala - premer 30 cm, se mi zdi:) Ampak to je že pretiravanje, a ne?:) PS: Upam, da se izkušene kuharice ne boste usajale, ker sem tako natančno opisala postopek in modelček, ampak forum je za vse in nekatere šele začenjajo, a ne Rubi? Zato malo potrpite, rada bi, da uspe tudi njim, saj razumete, ne?:) Pa včasih se kaka pametna informacija skriva med šaro tistih, ki jih že vemo... zato: potrpljenje je božja mast, a ne?;) Pa res si nabavite ta modelček, je res fajn, prihrani precej časa in torta zgelda zelo profesionalno:) Veri Sporočilo je spremenil(a) Veri dne 06. jan 2005 13:00:08 Sporočilo je spremenil(a) Veri dne 06. jan 2005 13:04:35

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

6. jan 2005 10:58

Uh, kakšen dolg postopek sem poslala, pa je v bistvu vse tako hitro! Ampak prihraniš precej časa, če se držiš navodli, se splača:) Veri

d.  

član od: 3.12.2003

sporočila: 523

6. jan 2005 11:50

Jaz sem tudi pred časom dobila tak model in nisem vedla, kaj z njim. Pekla sem pito in vse je bilo nekam čudno, zato ga ne uporabljam. A je treba testo narobe obrnit, ko se speče? LP, Darja

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

6. jan 2005 12:30

Zagotovo kaj skutne ali sadnega, najbolje v kombinaciji. Mimika

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

6. jan 2005 12:51

Ja, ko spečeš, obrneš okoli oz. ko streseš ven, je itak že okoli obrnjena. Zgleda kot krožnik, skodelica, z robom... Obrni model okoli, pa boš videla, kaj pride. Če bi mela digitalca, bi poslikala... Bo enkrat, ko bomo veliki:) Če si iz ljubljane, ti lahko pokažem... Sicer pa vprašaj, bom probala razložit, ker je res fajn stvar, fuuuul hitro, tako za zaposlene študentke z veliko familijo:) Veri

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

6. jan 2005 13:58

Vzameš navaden biskvit za torto, ga natrgaš na koščke, odcediš kompot in skuhaš sadni puding na soku, malce ohladiš, vmešaš narezano sadje. Vzameš pekač, noter daš natrgan oblat in sadje v pudingu, vse skupaj premešaš, malce poravnaš in daš za nekaj časa na hladno. Lahko še okrasiš. Obnesejo se pa tudi kakavovi oblati in sam puding (brez sadja)... Američani vzamejo biskvit za angelski kolač (narejen samo iz beljakov) in nato čokoladni puding, seveda na koncu še vse skupaj prelijejo s čokoladno glazuro. Nič čudnega, da biskvit imenujejo "dirty cake". Ta sadno varianto sem pa jaz scoprala doma. Loni Makaroni

d.  

član od: 3.12.2003

sporočila: 523

6. jan 2005 15:08

Sej zdej mi je bolj jasno, samo še vedno ne vem, kaj narediš, da se ti biskvit ne prime. Tam je tok enih režic in luknjic, ne vem...kako to vse namažeš. Morm sprobat. Po moje že kar ta vikend. Samo nadev bom pa najbrž naredila po svoje. S skuto in smetano ter sadjem. Kok se mi zdej zdi hecno, da nisem pogruntala, da je treba biskvit obrnit narobe. :)

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecanjica1998
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti